Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W bibliotece można czytać wszystkimi zmysłami

6 września, 2023 @ 8:00 am - 5:00 pm

Z oferty biblioteki bez trudu powinni korzystać niewidomi czy niesłyszący. Żeby tak się stało, dąbrowska książnica zrealizowała projekt „Czytanie wszystkimi zmysłami”.
Zakup 480 ebooków i 10 czytników do nich, 520 audiobooków i prawie 1400 pozycji książkowych zadrukowanych dużą czcionką, którą łatwo przeczytają niedowidzący. Montaż 6 pętli indukcyjnych ułatwiających korzystanie z bibliotecznych zasobów osobom niedosłyszącym. Szkolenia dla pracowników z obsługi osób niepełnosprawnych. Do tego cały szereg różnorodnych wydarzeń, na które złożyły się m.in. warsztaty edukacyjne, spektakl teatralny czy spotkania autorskie, w których mogli uczestniczyć niesłyszący czy osoby z poważnymi wadami wzroku. To wszystko znalazło się w działaniach ujętych w projekt „Czytanie wszystkimi zmysłami”. Ten zaś był elementem programu „Kultura bez barier” prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Na nasze działania otrzymaliśmy grant w wysokości 147 tys. zł. Projekt realizowany był od września 2022 r. do końca czerwca 2023 r. Podzielony został na pięć modułów. Pierwszy obejmował zakup sprzętu ułatwiającego korzystanie z oferty biblioteki osobom z wadami słuchu, drugi dotyczył zakupów sprzętu dla niewidomych i słabowidzących, trzeci to zakup księgozbioru dla obu tych grup. W ramach czwartego modułu przeprowadzono szkolenia dla pracowników, które przybliżyły im świat osób z niepełnosprawnościami i pozwoliły poznać ich potrzeby, natomiast piąty związany był z organizacją wydarzeń kulturalnych – opowiada dr Sabina Kwiecień, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.
Projekt był tak przemyślany, żeby jego elementy trafiły do starszych i młodszych. Dla dzieci przygotowano edukacyjne warsztaty integracyjne, w których udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych nr 20 i 18. Najmłodsi uczestniczyli także w spektaklu „Kapakonan” o kobiecie foce, który wystawiony został po polsku i w Polskim Języku Migowym.
– Przedstawienie doskonale łączył świat osób głuchych i słyszących, zagrała w nim także niesłysząca aktorka. Wśród odbiorców znaleźli się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły Podstawowej nr 20, głównie dzieci ze spektrum autyzmu. Ponieważ spektakl był tak naprawdę grany w dwóch równoważnych językach polskich – fonicznym i mówionym, a nie tylko tłumaczony na język migowy – dzieci odbierały udział osoby posługującej się Polskim Językiem Migowym bardzo naturalnie. Zdecydowanie takie inicjatywy są warte powtórzenia, co niejednokrotnie podkreślali opiekunowie grup – wyjaśnia dr Kwiecień.

Z myślą o dzieciach odbyło się także spotkanie autorskie z Pawłem Beręsiewiczem tłumaczone na Polski Język Migowy. Z kolei posługujący się nim dorośli mogli uczestniczyć w spotkaniu z Marcinem Szymańskim, oficerem z 25-letnim stażem, weteranem zagranicznych misji wojskowych, m.in. w Afganistanie i Iraku, który frontowe doświadczenia opisał w książkach „Na sprzedanej wojnie” i „Zakładnicy piekła”.
Interesującym przedsięwzięciem było realizowane na żywo słuchowisko „Twój Witkacjusz, ukochany mężuś”. – Słuchowisko było wyjątkową propozycją, skierowaną głównie do osób z dysfunkcjami wzroku. W obsadzie pojawili się znakomici aktorzy: Adam Bauman (Witkacy), Barbara Burska (żona Jadwiga Unrug), a także Piotr Łyczkowski (inne głosy), Martyna Groth (głos kobiety na imprezie). Za scenariusz, muzykę i realizację odpowiadał Piotr Łyczkowski, twórca autorskiego projektu „Czytagramy”, a ponadto muzyk, kompozytor i dźwiękowiec. Publiczność widząca mogła odebrać słuchowisko również z pomocą zmysłu wzroku, choć on nie był tu najważniejszy, liczyły się tak naprawdę wrażenia słuchowe oraz dobór listów Witkacego do żony. Odbiorcy byli zachwyceni taką formułą oraz profesjonalnym wykonaniem – zachwala dr Kwiecień.
Cztery spotkania zorganizowano w formule tzw. żywej książki. Ich bohaterami były osoby narażone na dyskryminację i stereotypizację, a uczestnicy mogli poznać ich doświadczenia czy przemyślenia.
Jak podkreślają przedstawiciele biblioteki, projekt pozwolił m.in. na stworzenie warunków umożliwiających osobom ze szczególnymi potrzebami swobodny udział w wydarzeniach i korzystanie z bibliotecznych zasobów. Kadra zyskała kwalifikacje ułatwiające pracę z niepełnosprawnymi. Wzbogaciła się także infrastruktura i księgozbiory, które stały się bardziej dostępne dla wszystkich, bez względu na fizyczne ograniczenia.

Szczegóły

Data:
6 września, 2023
Godzina:
8:00 am - 5:00 pm
Skip to content