Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

URODZINY MIASTA

18 sierpnia, 2023 @ 5:00 pm - 19 sierpnia, 2023 @ 11:00 pm

Nasze miasto ma już 107 lat. Dokładnie 18 sierpnia 1916 roku Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie. W tym roku z tej okazji będziemy świętować w najróżniejszych stylach muzycznych i to przez dwa dni. 18 i 19 sierpnia zapraszamy na urodzinowe koncerty.

Świętowanie zaczniemy w piątek 18 sierpnia. W uroczym otoczeniu Parku Zielona, w pierwszej części koncertu zagra doskonale znana wszystkim mieszkańcom Miejska Orkiestra Dęta. Drugą część wypełni występ zespołu Senior Band. Byli członkowie, bardzo popularnych dąbrowskich  grup muzycznych Zagłębianie i Płomienie, zagrają nam do tańca – w trakcie występu zaplanowano potańcówkę! Całość dopełnią warsztaty artystyczne, podczas których mieszkańcy Dąbrowy Górniczej stworzą gadżety inspirowane wyjątkowymi miejscami z terenu naszego miasta.

Bądźcie z nami 18 sierpnia od godz. 17:00 w Parku Zielona.

Dąbrowska duma – „Pojezierze Dąbrowskie” – śpiewamy szanty

Intrygująca i barwna historia, ciekawe zabytki i unikatowa przyroda, imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne, nowoczesne, prężnie rozwijające się firmy – to właśnie Dąbrowa Górnicza. Aktywna, zielona i dynamiczna. Słynie z tego wszystkiego, ale pierwsze nasuwające się skojarzenie z naszym miastem to wody Pogorii. Dlatego w tym roku w zestawie muzycznych, urodzinowych propozycji nie mogło zabraknąć muzyki tradycyjnie kojarzącej się z wodą, czyli SZANT! Fani takich brzmień będą zachwyceni wydarzeniem, jakie odbędzie się tego dnia na Pogorii 3. W cieniu drzew Ośrodka Centrum Sportu i Rekreacji o godz. 18:00 rozpocznie się koncert pt. „Szanty nad Pogorią”, przygotowany przez Stowarzyszenie „Na Spotkanie”.  To pierwszy w historii miasta gig szantowy, na którym będziemy delektować się wielokulturowymi morskimi pieśniami pracy i folkową nutą. Wystąpią cztery zespoły, które przeniosą nas w świat morskich tradycji, pełnych melodii, rytmu i żeglarskiej harmonii:

  • g. 18:00 Pressgang Mutiny – szantymeni z Toronto w Kanadzie, którzy wykonują utwory irlandzkie, angielskie, karaibskie, amerykańskie i kanadyjskie.
  • g. 19:00 Gasta Mire – to instrumentalno-wokalne trio zafascynowane Zieloną Wyspą. Ich muzyka łączy irlandzkie melodie z tekstami inspirowanymi wędrówką człowieka przez życie.
  • g. 20:00 Zagrali i Poszli – formacja z Gniezna, która od 30 lat swoje piosenki przywozi z włóczęgi po świecie, tworzy własne kompozycje krzyżując folk, bluegras, country, balladę i piosenkę żeglarską.
  • g. 21:30 Sąsiedzi – grają a cappella w kilku językach, ale też na akustycznych, tradycyjnych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, kości, concertina, drumla). Sąsiedzi to szanty, folk, ale też odkrywanie muzyki dawnej i korzeni folkloru śląskiego.

Więcej o zespołach można przeczytać w wydarzeniu na FB [kliknij]. 

Zapraszamy do słuchania i bujania się, można będzie rozłożyć swój hamak, usiąść wygodnie w leżaku lub na trawie, pobyć i posłuchać. Ale to nie wszystko, bo koncert będzie nie tylko urodzinowym świętem, ale także okazją do wsparcia Stowarzyszenia WTZ Otwarte Serce. W trakcie wydarzenia będzie prowadzona zbiórka i sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez podopiecznych WTZ.

Dzień drugi w rytmie elektronicznych brzmień Tribbsa i reggae Kamila Bednarka

W sobotę, 19 sierpnia , dzień drugi urodzinowego świętowania. Warto wpaść już od rana na parking Centrum Handlowego Pogoria. W godz. od 10:00 do 16:00 odbędzie się XV Akcja Motoserce i zbiórka krwi. A od 16:00 startuje ostatnia, tym razem urodzinowa odsłona „Dąbrowa Summer Festival”. Wystąpią wokaliści Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Tribbs i Kamil Bednarek. To będzie dzień pełen muzyki i dobrej zabawy!

Akcja Motoserce to wydarzenie organizowane przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych. Ma ogromne znaczenie dla zasobów krwi w polskich szpitalach oraz bankach krwi. Krew będzie można oddawać do godziny 16:00. Następnie rozpocznie się część artystyczna. Na scenie zobaczymy młodych artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Tribbsa oraz Kamila Bednarka.

Tribbs to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów muzycznych w Polsce, współtwórcza dwóch piosenek na Eurowizję 2023 (propozycji ze Szwajcarii i Polski). Jego singiel „Ghost” zdobył pierwsze miejsce na liście przebojów radia RMF FM. W 2021 roku wydał cover przeboju zespołu Budka Suflera „Bal wszystkich świętych”, który do maja 2023 roku doczekała się ponad 32 mln odsłon w serwisie YouTube. Również w 2021 roku ukazał się wyprodukowany dla Smolastego utwór „Duże oczy”, który uzyskał ponad 111 milionów wyświetleń na YouTube. 14 października 2021 jako drugi polski producent w historii osiągnął pułap 2 milionów słuchaczy na Spotify. W 2022 roku we współpracy z raperem Kubańczykiem wydał cover przeboju Krzysztofa Krawczyka „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, który w serwisie Spotify osiągnął ponad 10 milionów odtworzeń, a teledysk do utworu przekroczył barierę 80 milionów wyświetleń na YouTube.

Kamil Bednarek – karierę rozpoczął na dobre od występów w trzeciej edycji programu TVN – „Mam Talent!” w 2010 roku. Kilka miesięcy po emisji finałowego odcinka, wraz z zespołem Star Guard Muffin, wydał debiutancki album studyjny pt. „Szanuj”, który zyskał multiplatynowy status. Dwa lata później wydał pierwszy solowy album pt. „Jestem…”. Kolejne ukazywały się w 2015, 2017 oraz 2021 roku.

Wierzymy, że wspólne świętowanie urodzin Dąbrowy Górniczej przyniesie nam wszystkim dużo radości, poczucia wspólnoty i dumy z bycia dąbrowianami! Bądźcie z nami. Zapraszamy!

Szczegóły

Początek:
18 sierpnia, 2023 @ 5:00 pm
Koniec:
19 sierpnia, 2023 @ 11:00 pm
Skip to content