SPOTKANIE AUTORSKIE

19 maja, 2023 @ 6:00 pm - 8:00 pm

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Bator, które odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Joanna Bator – pisarka, publicystka i felietonistka. W pierwszych latach XXI wieku poświęciła się pracy naukowej. Wykładała na kilku warszawskich uczelniach i wyjeżdżała na stypendia, w tym aż trzy razy do Tokio. Kultura japońska, którą pokochała, stała się ważną inspiracją w jej twórczości. W latach 2012-2014 była też jurorką w konkursie o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Przebywając na stypendiach zagranicznych, Joanna Bator pisała felietony i eseje w prasie polskiej i polonijnej. Pierwszą książką wydaną przez autorkę w 2001 roku była publikacja „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”. Rok później ukazała się jej powieść „Kobieta”, a w 2004 roku przełomowa w karierze autorki książka – „Japoński wachlarz”, do której napisania zainspirował autorkę dwuletni pobyt w Japonii. Książka ta w 2005 roku została uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak. W 2009 roku Joanna Bator wydała książkę „Piaskowa Góra”, która była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Została wydana również w języku niemieckim i w tej wersji książka znalazła się w finale międzynarodowej nagrody literackiej przyznawanej przez Haus der Kulturen der Welt oraz fundację Elementarteilchen – German International Literary Award. Kolejną ważną publikacją autorki była „Chmurdalia”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2011 roku. Jednak dopiero w 2013 roku Joanna Bator została laureatką Nike za powieść z 2012 roku,, „Ciemno, prawie noc”. Później Bator opublikowała esej intymny pod tytułem „Wyspa Łza”, a w 2015 roku – „Rok Królika”. W tym samym roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 roku ukazała się pierwsza japońska powieść autorki „Purezento”. W 2020 roku wydała książkę „Gorzko, gorzko”, natomiast w 2022 – „Ucieczka niedźwiedzicy”.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

19 maja, 2023
6:00 pm - 8:00 pm