Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bibliotekarze się szkolą

6 września, 2023 @ 8:00 am - 8 października, 2023 @ 5:00 pm

Korzyści mają odczuć czytelnicy
Kursy językowe za granicą i współpraca z placówkami z różnych zakątków Europy to elementy międzynarodowego projektu, w którym uczestniczą pracownicy dąbrowskiej biblioteki. W ten sposób podniosą swoje kompetencje, co ma się przełożyć na lepsze działanie książnicy.
„Biblioteka Dorosłego Człowieka – Projektowanie oferty kulturalnej
i edukacyjnej dla osób dorosłych” – tak brzmi oficjalna nazwa przedsięwzięcia, na które Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej pozyskała ponad 72 tys. euro z europejskiego programu Erasmus +.
W praktyce chodzi o to, że biorący w nim udział dąbrowscy bibliotekarze podszlifują języki obce i zobaczą, jak pracują biblioteki w Chorwacji, Islandii, Włoszech, Portugalii oraz Finlandii. To z kolei przełoży się na ich codzienną pracę – będą mogli np. korzystać z branżowych publikacji obcojęzycznych, swobodnie obsługiwać czytelników posługujących się obcymi językami, nawiązywać kontakty międzynarodowe, a nowe pomysły i doświadczenia wdrażać w swojej placówce.
W pierwszym etapie bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniach z języka angielskiego na Malcie, a we Włoszech w kursie języka włoskiego.
– Dwa tygodnie w przepięknym otoczeniu, podczas których doskonaliłam swoją znajomość języka angielskiego pod okiem wykwalifikowanej kadry ze szkoły Maltalingua. Dodatkowo, miałam możliwość poznać studentów z całego świata, których codziennie spotykałam na korytarzach szkoły i z którymi byłam w grupie językowej – wspomina Anna Oleksiak.
Z kolei umiejętność posługiwania się językiem włoskim zdobywano w sercu Lombardii.
– Kurs odbywał się w centrum Mediolanu, co było fantastycznym sposobem na poznanie miasta i jego piękna. Każdy poranek rozpoczynałyśmy od zrobienia pracy domowej, przepisywania notatek oraz powtórzenia nowego materiału. Po południu jechałyśmy metrem na zajęcia do Scuola Leonardo da Vinci, gdzie miałyśmy lekcje z rewelacyjną i bardzo kompetentną lektorką Veronicą, która motywowała nas do mówienia – mówi Sylwia Grudniak.
– Początkowo skupialiśmy się na podstawach gramatyki i słownictwa, a potem stopniowo przechodziliśmy do bardziej zaawansowanych tematów, takich jak konwersacje i czytanie prostych tekstów. To dla nas naprawdę zaskakujące, że w tak krótkim czasie udało nam się tyle nauczyć, chociaż jest to oczywiście nadal za mało, by biegle władać tym językiem – stwierdza Karolina Hynek.
Pobyt na kursie nie ograniczył się tylko do praktycznej nauki włoskiego. – Jednym z najważniejszych aspektów tego kursu były spotkania organizowane dla studentów poza szkołą. Dzięki temu miałyśmy wiele okazji do praktykowania języka angielskiego w komunikacji międzyludzkiej. Można więc powiedzieć, że dzięki temu uczyłyśmy się jednocześnie dwóch języków obcych. Oczywiście nie tylko nauka była cenna, ale również poznanie ludzi z różnych części świata. Miałyśmy okazję pracować w grupach i wymieniać się doświadczeniami – wylicza Agata Zygmunt.
Uczestnicy nie mają wątpliwości, że to dobry wybór, bo z udziału w programie wynosi się szereg korzyści.
– Erasmus+ to projekt, z którego grzechem byłoby nie skorzystać! Bo czy może być coś lepszego niż nauka w pięknych okolicznościach przyrody? Miałam przyjemność być uczestniczką kursu językowego na Malcie w szkole Maltalingua. Szlifowałam swój angielski i mogłam poznać ludzi z całego świata. Każdemu, kto się waha, polecam podjąć wyzwanie. Zaręczam, że się opłaci –zachęca Monika Bokri.
Jesienią kolejna odsłona projektowych działań, czyli wizyty w bibliotekach w innych europejskich miastach, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. Bibliotekarze zobaczą dzięki temu, jak pracuje się na Bałkanach, na południu Europy i w krajach nordyckich.
– Pracownicy będą mieli okazję wyjechać do biblioteki partnerskiej, aby przez dwa tygodnie, poprzez obserwację pracy, poznać funkcjonowanie, infrastrukturę oraz metodykę pracy na danym stanowisku. Dzięki aktywnemu uczestnictwu we wszystkich działaniach instytucji poznają nowe narzędzia, rozwiązania i technologie w edukacji dorosłych oraz będą mieli okazję do wymiany dobrych praktyk. Dodatkowo, przebywanie w środowisku międzynarodowym przyczyni się do zniesienia barier komunikacyjnych w używaniu języka obcego, poprawy edukacji międzykulturowej oraz rozwoju osobistego – podkreśla Katarzyna Topolska, pełnomocnik ds. projektów i fundraisingu w dąbrowskiej bibliotece.

Szczegóły

Początek:
6 września, 2023 @ 8:00 am
Koniec:
8 października, 2023 @ 5:00 pm
Skip to content