Miejska Biblioteka Publiczna

w Dąbrowie Górniczej

Bibliotekarze polecają​

Dobra książka

 

Wioletta Grzegorzewska

Wilcza rzeka

Czy warto się poddać nurtowi „Wilczej rzeki” W. Grzegorzewskiej? Z pewnością trzeba przeczytać najnowszą książkę autorki nagrodzonych „Guguł”, „Stancji” czy „Dodatkowej duszy”, aby się przekonać jaki los spotkał pisarkę w pandemicznej rzeczywistości.

Wrażliwość autorki, jej spostrzeżenia, obserwacje otaczającego świata przelewane na papier wciągają i dają do myślenia. To autobiograficzna książka, która przedstawia fragment życia pisarki oraz jej córeczki w chwili kiedy na świecie wybucha pandemia. W tych niesprzyjających okolicznościach Wioletta planuje zmienić mieszkanie z małej wysypy położonej na kanale La Manche na mieszkanie w Hastings. Niestety życie po raz kolejny pokazuje, że plany planami, a życie idzie swoją drogą, nie bacząc na nic. Mieszkanie, które miało czekać na autorkę  nie jest gotowe, i obie z 3 –letnią córką zmuszone są  pomieszkiwać w przypadkowych stancjach z zupełnie przypadkowymi ludźmi, których autorka określa jako „życiowych wykolejeńców”. Jako samotna matka toczy walkę z wieloma przeciwnościami, dbając o swoje dziecko,  walczy o każdy dzień, aby mogły godnie przeżyć ten ciężki dla nich czas. Jako kobieta, kochająca, myśli i oddaje się tęsknocie za ukochanym, szczególnie, że przyszło jej przebywać daleko od swojego partnera, i tym bardziej pogłębia się w swej samotności i myślach o swoim kraju. Walczy z przeciwnościami losu- przemocą domową, bezdomnością, ludzkimi niedoskonałymi charakterami.

Nurt „Wilczej rzeki” W. Grzegorzewskiej bez wątpienia nie porwał samej autorki, która nie godzi się na przeciwności losu i walczy z nimi dbając o dobro córki i lepszy los dla nich.  Porywa za to treść książki, którą dobrze się czyta, wciąga, pokazuje, że dobrobyt czy poczucie bezpieczeństwa są bardzo ulotne, i mimo wielu przeciwności losu trzeba walczyć i starać się godnie żyć i dążyć do upragnionego celu.

Skip to content