04 maj 2022

Przez cały maj w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa "Pamięć o powstaniach śląskich w XX wieku. Uczestnicy - Pomniki - Rocznice", która  została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Katowicach w 2011 roku,  w którym to obchodzono 90-tą rocznicę III powstania śląskiego.

Wystawa jest poświęcona prezentacji wybranych zagadnień mieszczących się w pojęciu „miejsce pamięci”. Mają temu służyć dokumenty, materiał kartograficzny i ikonograficzny zachowany w Archiwum Państwowym w Katowicach. Organizatorzy zamierzają pokazać nie tylko powstania, ale także, poprzez pryzmat ich ocen, skomplikowane dzieje regionu w całym XX wieku. Ekspozycja ma opisywać nie tylko dziedzictwo kulturowe własnego regionu, ale także złożony proces budowy postaw patriotycznych na Górnym Śląsku. Szczególne zainteresowanie poświęcono takim formom upamiętniania wiedzy o wydarzeniach z lat 1919-1921, które przez wiele dziesięcioleci dzieliły mocno Górnoślązaków. Katalog wystawy oprócz części ikonograficznej wraz z opisami ma zawierać m.in. kalendarium powstań śląskich w postaci tabeli synchronicznej z wydarzeniami z historii Polski i historii Europy.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

wystawa powstania slaskie