02 wrzesień 2021

Jubileuszowa edycja czytelniczego święta w tym roku odbędzie się czwartego września.

Akcję zapoczątkowano w 2012 roku z okazji  200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwie. Tym samym dzieło Adama Mickiewicza stało się pierwszą lekturą Narodowego Czytania, akcji zorganizowanej przez prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego. Pomysłodawcą projektu była Agnieszka Celeda (dyrektor Biura Kultury Kancelarii Prezydenta RP), której pragnieniem było traktowanie literatury narodowej nie tylko jako przedmiotu nauczanego w szkole, a jako części życia społecznego. Z pewnością można powiedzieć jedno – udało się!

Lekturą dziesiątej odsłony akcji została „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jak co roku dąbrowska biblioteka postara się przybliżyć jej treść mieszkańcom miasta na swój własny, oryginalny sposób. Wypatrujcie więc literackiej rikszy, która czwartego września wyruszy w kierunku popularnych dąbrowskich miejsc i dajcie się porwać książkowemu wydarzeniu!

plakat narodowe 2021 A1 2