01 czerwiec 2021

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza do obejrzenia wystawy "Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia", udostępnioną z Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Ekspozycja będzie prezentowana do końca czerwca w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera.

Ocalało ponad dwieście wyjątkowych fotografii, które składają się na niezwykły dokument pokazujący Ziemię Świętą w latach II wojny światowej. Po raz pierwszy zostaną pokazane też dokumenty i pamiątki dotyczące pobytu w Palestynie: paszport na nazwisko Franciszek Drużbacki, którym się posługiwał, mapa z podróży oraz opracowane przez niego książki dedykowane polskim żołnierzom stacjonującym na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz walczącym na froncie włoskim.

Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia