Pn - Pt 8.30 - 19.30,
AKTUALNE GODZINY OTWARCIA

23 kwiecień 2021

wystawa swiatlo2

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę fotografii "Światło", autorstwa Grzegorza Ojrzyńskiego. Wystawa będzie prezentowana do końca maja w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej.

"Fotografia to jeden ze sposobów utrwalania, zapisywania obrazów, uczuć i emocji. Narzędziem do zapisywania obrazu może być aparat fotograficzny. Jednak samo narzędzie to nie wszystko. Dopiero w rękach kogoś, kto potrafi posługiwać się tym narzędziem nabiera ono wartości i przydatności. Na nic jednak zdałoby się najlepsze narzędzie w najzdolniejszych rękach gdyby nie światło. To właśnie światło powoduje, że widzimy, dostrzegamy to co jest przed nami, co nas zachwyca, co chcielibyśmy zapisać, zatrzymać, utrwalić i pokazać innym. Są to często niepowtarzalne chwile, momenty i sceny, które światło nasycając swoimi promieniami maluje tworząc rozmaite obrazy.

Światło to nie tylko fizyczne zjawisko fali elektromagnetycznej, to głównie zjawisko, dzięki któremu patrząc widzimy. Patrzenie zmysłami to zwykłe widzenie, proste dostrzeganie. Dopiero gdy na to co dostrzegamy zareaguje nasza ludzka wrażliwość, poczujemy to co światło maluje przed nami i gdy dodamy do tego trochę serca - to wtedy jest szansa na powstanie obrazu zwanego Fotografią.

Światło to niezwykła siła, magiczność, która zachwyca i hipnotyzuje, wzbudza lęk i błogość, nieustannie przyciąga w swoją stronę.

Wystawą pt. "Światło" chciałbym pokazać to, co moje zmysły dostrzegły, jak na to moja wrażliwość zareagowała, światło pomalowało, ja poczułem, a mój aparat utrwalił." - Grzegorz Ojrzyński, autor fotografii.

Grzegorz Ojrzyński - urodzony i mieszkający w Radomsku – polski artysta fotograf.
Członek Zarządu Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej Art Fokus 13 oraz Członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Związany z radomszczańskim środowiskiem fotograficznym, mieszka i pracuje w Radomsku – fotografuje od końca lat 70-tych XX wieku. Od 2009 roku zajmuje się fotograficzną twórczością artystyczną. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia krajobrazowa, fotografia przyrodnicza (kwiaty, owady, zwierzęta, ptaki), makrofotografia, fotografia ludzi (m.in. w krajobrazie), fotografia portretowa oraz fotografia ślubna.