AKTUALNE GODZINY OTWARCIA

25 czerwiec 2020
Wydawnictwo Jung-off-ska ogłasza Ogólnopolski konkurs dla rodzin z okazji. 75. Urodzin Pippi - „Lato z Pippi”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, jako Ambasador Konkursu, serdecznie zaprasza do wzięcia w nim udziału!
Celem konkursu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, prezentowanie pozytywnych postaw społecznych, które reprezentuje Pippi: kreatywność, pewność siebie, prawo do własnego zdania, otwartość na świat. Baw się z Pippi przez całe lato!
Zadanie konkursowe polega na napisaniu limeryka lub stworzeniu pracy plastycznej.

Szczegółowe informacje:

„Limeryk o Pippi”. Praca literacka dla rodzin (dorosły + dziecko do 16 roku życia). Jest to praca w formie limeryku. Limeryk powinien być humorystyczny i wesoły, inspirowany postacią i przygodami Pippi.
Limeryk jest to zabawny, absurdalny, często frywolny utwór poetycki napisany w sposób następujący:spośród pięciu wersów limeryku dwa pierwsze oraz ostatni rymują się i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych. Wersy trzeci i czwarty też się rymują (codaje rymy w układzie aabba) i również mają jednakową liczbę sylab akcentowanych, jednak liczba ta jest mniejsza (zwykle o jeden) niż w przypadku pozostałych wersów. Układ sylab akcentowanych i nieakcentowanych nadaje limerykowi specyficzny rytm (inny dla dłuższych i dla krótszych linijek). Powinno to być zauważalne przy recytacji. Na końcu pierwszego wersu zwykle występuje nazwa własna, najczęściej geograficzna.

Praca plastyczna dla rodzin (dorosły + dziecko do 12 roku życia). Może być wykonana dowolną techniką (m.in. rysowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie (glina, plastelina, masa solna, modelina itp.), wycinanki/wydzieranki/wyklejanki, grafika, kolaż,instalacje, video-art,konstrukcje z różnego materiału np. papier, szmaty i sznurek). Tematem pracy jest „Pippi w malarstwie polskim i światowym”, czyli plastyczny wizerunek Pippi inspirowany twórczością dowolnego malarza żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku lub dawniej (m.in. Wyspiański, Matejko, Malczewski, Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Hieronim Bosch, Van Gogh)
Każda nadesłana praca musi zawierać kartę zawierającą zgłoszenia, zgodę pełnoletniego uczestnika i zgodę opiekuna prawnego dziecka na udział w konkursie, ponadto zawierającą zapisy dot. ochrony danych osobowych, adres pocztowy, adres e-mail i numer telefonu (zał. do regulaminu). Mile widziane są zdjęcia w trakcie wykonywania prac!

Prace należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Miejska Biblioteka Publiczna ul. T. Kościuszki 25, 41-300 Dąbrowa Górnicza z dopiskiem: "75. Urodziny Pippi" lub e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na prace czekamy do 14 września (włącznie!).

Do pobrania:

900na900