Pn - Pt 8.30 - 19.30,
AKTUALNE GODZINY OTWARCIA

18 luty 2020

top www fn 2020 1579169766

Akademia WSB wraz z Miejską Biblioteką Publiczną serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w 16. edycji Festiwalu Nauki!

Przedsięwzięcie organizowane jest od 2004 roku, a każda kolejna edycja bogatsza jest od poprzedniej - oferta wykładów, warsztatów, pokazów nieustannie się poszerza, obejmując swoim zasięgiem także coraz większy obszar pod względem geograficznym. Celem Festiwalu Nauki jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Organizatorzy Festiwalu w szczególności pragną zwrócić uwagę na społeczną przydatność badań prowadzonych w laboratoriach naukowych oraz poruszanych problemów. Festiwal wpisuje się także w koncepcję promocji przez Uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy przez całe życie, zarówno w ramach formalnej, jak i nieformalnej edukacji. Ponadto Festiwal przyczynia się do upowszechniania wizerunku uczelni wyższych jako instytucji zaangażowanych społecznie, promując jednocześnie wartości i kulturę akademicką.

Wydarzenia w ramach XVI Festiwalu Nauki są dla uczestników bezpłatne i mają charakter otwarty. Spotkania festiwalowe kierowane są do mieszkańców Dąbrowy Górniczej, niezależnie od ich wieku, wykształcenia czy zainteresowań. O potrzebie organizacji Festiwalu Nauki świadczy niesłabnące zainteresowanie organizowanymi wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi. W ciągu poprzednich 15 edycji w Festiwalu uczestniczyło łącznie 200 000 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, aktywni zawodowo mieszkańcy aglomeracji śląskiej oraz seniorzy.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą festiwalu, która dostępna jest na stronie Akademii WSB: K L I K

Na wydarzenia organizowane w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) obowiązują zapisy: tel. 32 639 03 01.

Wśród naszych propozycji znalazły się:

9.03.2020 r., godz. 12:00-13:00 BRAK WOLNYCH MIEJSC

Sieciaki – bezpieczeństwo w sieci dla najmłodszych

Bezpieczne korzystanie z Internetu oraz netykieta dla najmłodszych użytkowników. Zajęcia realizowane w oparciu o materiały Fundacji Dzieci Niczyje

Uczestnicy: wiek 5-9 lat (max. 40 osób)

10.03.2020 r., godz. 9:00-9:45 BRAK WOLNYCH MIEJSC

Bezpieczna sztuka…?

Wykład o zuchwałych kradzieżach dzieł sztuki.

Uczestnicy: 13-16 lat (max. 20 osób)

11.03.2020 r., godz. 12:00-13:00 BRAK WOLNYCH MIEJSC

Cyberprzemoc – przemoc w sieci

Oblicza cyberprzemocy. Co może zrobić osoba dotknięta cyberprzemocą, a z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się hakerzy. Zajęcia realizowane w oparciu o materiały Fundacji Dzieci Niczyje

Uczestnicy: 12-16 lat (max. 30 osób)

13.03.2020 r., godz. 12:00-13:00

Uzależnieni od mediów społecznościowych

Warsztaty - co to jest uzależnienie, od czego można się uzależnić, jak uzależniamy się od social mediów.

Uczestnicy: 11-14 lat (max. 25 osób)

10.03, 11.03.2020 r., godz. 16:00-18:30

Bezpieczniki , czyli bezpieczne filmiki

Nagrania z udziałem przedszkolaków w formie krótkich wywiadów. Co to takiego bezpieczeństwo? co nam je zapewnia? jak o nie dbać? Tym razem to my mamy mnóstwo pytań i nie możemy się doczekać odpowiedzi! Młodzi eksperci rozjaśnią zawiłe pojęcia naukowe, udzielą bezpiecznych wskazówek i odkryją wynalazki , dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie (nagrania indywidualne po 15 min).

Uczestnicy: 3-6 lat, (max. 20 osób)

12.03.2020 r., godz. 16:00-18:30 BRAK WOLNYCH MIEJSC

Bezpieczeństwo klatka po klatce
Tworzenie filmów poklatkowych z wykorzystaniem zestawów LEGO.
Treścią materiałów zdjęciowych będzie instruktaż bezpiecznego funkcjonowania w życiu codziennym podany w ciekawej i plastycznej formie jaką jest przestrzeń ożywionych postaci LEGO. W krótkich filmikach uczestnicy zestawią ze sobą 2 scenariusze: „ jak mądrze korzystać ze świata nauki” i „ co by było, gdyby tak nie było”. Zajęcia dla cierpliwych majsterkowiczów, twórczych konstruktorów i fanów nowych technologii.
Uczestnicy: 10- 15 lat (max. 10 osób)

11.03, 12.03.2020r., godz. 10:00-12:00

Bezpieczeństwo w szkole. Gra planszowa.

Jak bezpiecznie spędzić cały dzień w szkole? Jakie zagrożenia czyhają na dzieci na szkolnym korytarzu? Co czai się za drzwiami pracowni chemicznej? Dzieci nauczą się podstaw projektowania, zaprojektują własne piktogramy i znaki informacyjne, z których stworzą wielkoformatową przestrzenną grę planszową.

Uczestnicy: 10-13 lat (max. 20 osób)

festiwal nauki 2020