Godziny otwarcia Biblioteki Głównej:
Pn - Pt 8.00 - 20.00,  So 9.00 - 15.00

A- A A+
tło
07 marzec 2019

festiwal nauki

 

Festiwal Nauki organizowany jest przez Akademię WSB od 2004 roku. Każda kolejna edycja bogatsza jest od poprzedniej - oferta wykładów, warsztatów, pokazów nieustannie się poszerza, obejmując swoim zasięgiem także coraz większy obszar pod względem geograficznym. 14 edycja Festiwalu Nauki, zorganizowana w marcu 2018 roku, przyciągnęła ponad 10 tysięcy osób.

Celem Festiwalu Nauki jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Organizatorzy Festiwalu w szczególności pragną zwrócić uwagę na społeczną przydatność badań prowadzonych w laboratoriach naukowych oraz poruszanych problemów. Festiwal wpisuje się także w koncepcję promocji przez Uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy przez całe życie, zarówno w ramach formalnej, jak i nieformalnej edukacji. Ponadto Festiwal przyczynia się do upowszechniania wizerunku uczelni wyższych jako instytucji zaangażowanych społecznie, promując jednocześnie wartości i kulturę akademicką.

Festiwal jest adresowany do wszystkich osób interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata oraz wszechstronnym rozwojem własnym. Program Festiwalu Nauki uwzględnia potrzeby wszystkich grup wiekowych: uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów, słuchaczy studiów podyplomowych, seniorów oraz różnych grup zawodowych (pedagodzy, przedsiębiorcy, branża IT, specjaliści HR, itd.)

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą festiwalu, która dostępna jest na stronie Akademii WSB: KLIK

Wydarzenia 15. Festiwal Nauki, zaplanowane w terminie 25-31 marca 2019 r., odbędą się nie tylko w Akademii WSB, lecz również m.in. w głównym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, czy w strzemieszyckiej Filii nr 8.

Zapisy na zajęcia, wykłady i warsztaty organizowane w Bibliotece Głównej ruszają już teraz, pod nr tel. 32 639 03 01.

Wśród naszych propozycji znalazły się:

Od piktogramów po ebooki

poniedziałek - 25 marca 2019 r., godz. 10:15-11:30, Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)

liczba uczestników: 25, zajęcia przeznaczone dla dzieci z klas 4-8 (grupy zorganizowane)

Czy zastanawialiście się nad tym, kiedy powstała pierwsza książka? Jak radzono sobie w czasach, w których nie było wielkich drukarni, komputerów i kto wymyślił prasę drukarską? W podróż po dziejach książki i pisma zabierze Was mgr Jolanta Buczyńska-Pluta – absolwentka filologii polskiej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP. Zajęcia obejmować będą prezentację multimedialne oraz część warsztatową.

 Filmowe LEGO - warsztaty z animacji poklatkowej 

poniedziałek - 25 marca 2019 r., godz. 10:00 – 12:30, Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)
liczba miejsc: 10, warsztaty dla młodzieży w wieku 10-14 lat
Warsztaty z animacji poklatkowej z wykorzystaniem różnych zestawów klocków LEGO oraz I-padów. W efekcie przeprowadzonych warsztatów powstanie krótki film stworzony przez uczestników, inspirowany literaturą. Prowadzenie: Anna Stępień – absolwentka Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łodzi, pracownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP.

Życie i obyczaje Indian obu Ameryk

poniedziałek - 25 marca 2019 r., godz. 11:00 – 12:00, Filia nr 8 MBP w Strzemieszycach Wielkich (ul. Ofiar Katynia 93)
liczba uczestników: 80, interaktywny wykład dla dzieci w wieku 6-12 lat, grupy zorganizowane.

Czy Krzysztof Kolumb naprawdę dotarł do Indii? Odkrywca był przekonany, że tak. Ludom, które spotkał na nieznanym lądzie nadał nazwę „Indianie”. Na wykładzie poznamy życie i obyczaje tej zróżnicowanej grupy rdzennej. Dzieci będą mogły przymierzyć stroje indiańskie, każde z nich będzie mogło poczuć się wodzem plemienia, kiedy włoży na głowę indiański pióropusz. O fascynującym życiu Indian opowie  dr inż. Łukasz Wróblewski z Akademii WSB.

Nagrywamy słuchowisko!

25.03, 27.03.2019 r., godz. 16:00-18:00

liczba uczestników: 10, dzieci w wieku 7-12 lat.

Warsztaty łączące zabawę literaturą i muzyką. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję nagrać własne słuchowisko w profesjonalnym studiu nagrań oraz stworzyć do niego dźwięki razem z zespołem bibliotecznym „Poczytalni”.

Prowadzenie: Anna Stępień - absolwenta Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łodzi, pracownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP; Przemysław Smolarski, Janusz Golec – muzycy, multiinstrumentaliści, pracownicy Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP

Klucz do starożytności: kilka słów o łacinie i grece

Wtorek, 26 marca 2019 r., godz. 10:00-11:00, Akademia WSB

Wykład przybliżający historię języków klasycznych i ich znaczenie dla kultury połączony z ekspresowymi warsztatami czytania po łacinie i po grecku. Prowadzenie: Andrzej Wilanowski – absolwent filologii klasycznej UŚ, doktorant, pracownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP

Liczba miejsc: 20, warsztaty dla młodzieży w wieku 15-16 lat, zgłoszenia: https://tiny.pl/tg8cg

Ostatnia wieczerza

Wtorek, 26 marca 2019 r, godz. 10:00-12:00

Interaktywna lekcja sztuki dla młodzieży w wieku 15-16 lat, połączona z praktycznym przedstawieniem obrazu Leonarda da Vinci pt. „Ostatnia wieczerza”.  Prowadzenie: Kinga Jasek-Rozińska, Joanna Milka – absolwentki ASP, pracownicy Działu Marketingu i Organizacji Imprez MBP

Liczba miejsc: 20, warsztaty dla młodzieży w wieku 15-16 lat.

Mapa myśli

Wtorek, 26 marca 2019 r., godz. 12:15-13:15

Zajęcia rozwijające kreatywność i wyobraźnię - praktyczne zajęcia dotyczące sporządzania mapy myśli na dany temat.

Liczba miejsc: 20, warsztaty dla kl. 7-8, gimnazjum, liceum.

Prowadzenie: mgr Agnieszka Lewandowska – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP

Alternatywne okładki - warsztaty literacko-plastyczne

środa - 27 marca 2019 r., godz. 12:15 – 13:15, Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 4-8
Podobno nie powinno się oceniać książki po okładce. A jednak! Podczas warsztatów przyjrzymy się książkowym okładkom - z jakich elementów się składają i w jaką rolę pełnią. Podczas warsztatów ich uczestnicy będą przygotowywać alternatywne wersje okładek dla różnych znanych tytułów. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Flasza – absolwentka historii sztuki UŚ, pracownik Wypożyczalni Centralnej w Bibliotece Głównej MBP.

Zabawy ze sztuką

czwartek - 28 marca 2019 r., godz. 12:15 – 13:15, Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 1-3
Historia i sztuka - to połączenie często wywołuje pozytywne emocje tylko u pasjonatów tematu. Miłość do sztuki warto zaszczepiać już w dzieciństwie. Przekonajcie się sami, że historia sztuki jest naprawdę fascynująca. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Flasza – absolwentka historii sztuki UŚ, pracownik Wypożyczalni Centralnej w Bibliotece Głównej MBP.

Zagadkowa biblioteka

piątek - 29 marca 2019 r., godz. 12:15 – 13:15, Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)
liczba miejsc: 20, warsztaty dla dzieci z klas 4-5
Kto powiedział, że literaturą nie można się bawić? A gdyby tak z literackich zagadek stworzyć escape room? To będą niezwykle wciągające detektywistyczne zajęcia, przygotowane w oparciu o serię książek Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Prowadzenie: mgr Jolanta Buczyńska-Pluta – absolwentka filologii polskiej UŚ,  pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP oraz mgr Agnieszka Lewandowska – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UŚ, pracownik Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej MBP.
 

 

Nasi Partnerzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej ul. Tadeusza Kościuszki 25 tel. 32 639 03 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bip

Odwiedzin dzisiaj: 68
Odwiedzin w tygodniu: 2694
Odwiedzin w miesiącu: 18380
Odwiedzin w zeszłym roku: 0
Wszystkie: 2973933