07 listopad 2018

W listopadzie zapraszamy do obejrzenia wystawy "Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim", udostępnionej z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Prezentowane zdjęcia to swoista dokumentacja dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. Wielka pasja autora - Roberta Garstki - i prowadzona od lat konsekwentnie praca w ramach projektów „Regionalny Wirtualny Album Obrzędowy” i „Platforma E-Usług Kulturalnych”, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, zaowocowała kolekcją, która pozwala spojrzeć na świat obrzędów, rytuałów i zwyczajów- świat „tak daleki”,  ale istniejący obok nas.

O autorze

Robert Garstka - mieszkaniec Będzina, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. Fotograf, dziennikarz, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy, oraz albumów fotograficznych Dom wieczności i Przydrożni świadkowie wiary. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański oraz Stowarzyszenia Via Arte. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Oddział Katowice. Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie.

Świat obok nas
Wystawę będzie dostępna do końca listopada w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Wstęp wolny w godz. otwarcia placówki.