10 październik 2018

Wystawa „Królewny snów i podwórek” prezentuje 6 bohaterek książek, wydanych przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Są to: Pippi, Pyza, Zuźka D. Zołzik, Dziwna Emily, Lola ze znanego już cyklu “Oto Lola” oraz Lucy z książki “Dzisiaj Lucy jest księżniczką”.

Kiedy byłam mała, przed zaśnięciem próbowałam rozstrzygnąć problem: czy lepiej być długowłosą królewną, noszącą falbaniaste atłasowe suknie – delikatną i nieco smutną, czy raczej uczesaną w warkoczyki, dziarską, nie stroniącą od awanturki władczynią płotów. Mam przeczucie, że nie tylko mnie dręczył ten dylemat – którą z królewien chciałabym być.

Postaci dziewczęce, zamieszkujące literaturę noszą różne sukienki, przeżywają różne przygody, mają różne charaktery. Każda z nich jednak jest królewną swojego świata – czasem wymyślonego, czasem baśniowego, czasem pełnego szkolnych problemów…
Cóż, bycie królewną to nie same przyjemności, często trzeba po prostu być dzielną dziewczynką.

Wystawa jest częścią projektu "Jarmark Bajek i Baśni", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będzie prezentowana w holu Biblioteki Głównej do końca października

Królewny