07 maj 2018

Wraz z Archiwum Państwowym w Katowicach zapraszamy na wystawę "Dla lepszej wiary ręką naszą podpisawszy", która umiejscowiona jest w holu Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Archiwum Państwowe posiada w swoim zasobie dużą liczbę dokumentów podpisanych przez postacie, które odznaczyły się w historii nie tylko Górnego Śląska, lecz także Polski i całej Europy. Na wystawie zaprezentowano 59 podpisów należących do władców europejskich, polityków, ludzi kultury, przemysłowców i dowódców wojskowych od XVI do XX wieku. Znajdują się wśród nich reprodukcje dokumentów podpisanych m.in. przez króla Polski Stefana Batorego, króla Prus Fryderyka II Wielkiego, cesarzową Rosji Katarzynę II Wielką. Liczne są też podpisy polityków polskich i europejskich działających w XIX i XX wieku, m.in. „żelaznego kanclerza” Otto von Bismarcka, prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz Wojciecha Korfantego. Oprócz władców i polityków na wystawie można zobaczyć także autografy znanych dowódców wojskowych Albrechta von Wallensteina, Helmutha von Moltkego Starszego i gen. Stanisława Sosabowskiego. Osobną grupę stanowią podpisy osób związanych z Górnym Śląskiem: polityków (np. Konstantego Wolnego), pionierów przemysłu: Friedricha von Redena, Johna Baildona oraz ludzi kultury: Stanisława Ligonia czy Jerzego Dudy-Gracza.

Wystawę można oglądać do końca maja.

Dla lepszej wiary ręką naszą podpisawszy

Wszystkie: 1956379