Pn - Pt 8.30 - 19.30,
AKTUALNE GODZINY OTWARCIA

10 marzec 2015
W piątek 15 maja 2015 r. odbyła się gala najaktywniejszych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Podczas uroczystego wieczoru wyłoniono „Czytelnika Roku 2014”.

Wszyscy uczestnicy Gali dostali pamiątkowe dyplomy, wręczane przez Dyrektora Biblioteki Pawła Duraja, oraz przez zaproszonych gości: Dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. Jana Malickiego, Prezydenta Zbigniewa Podrazę, Pełnomocnika Prezydenta Marcina Bazylaka i Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszkę Pasternak. Imprezę poprowadziła Agnieszka Strzemińska – dziennikarka popularyzująca poprawną polszczyznę na antenie Polskiego Radia Katowice. Wieczorową Galę uświetnił recital piosenek Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu aktorki teatralnej Agnieszki Wajs, która oczarowała gości swym głosem.

Podczas uroczystości zostali uhonorowani najaktywniejsi czytelnicy z filii bibliotecznych oraz z Biblioteki Głównej. Tytuł „Czytelnika Roku 2014” oraz pamiątkową statuetkę otrzymała – Beata Mordarska. Laureatka przyznała, że była bardzo zaskoczona tym wyróżnieniem i zupełnie się tego nie spodziewała. Przyznano również specjalne wyróżnienie dla „Czytelnika Prasy 2014”. Otrzymał je Kazimierz Merta. Wyróżnieni Czytelnicy zostali nagrodzeni książkami, zaproszeniami do kina, teatru, a także zaproszeniem na uroczystą kolację. Dodatkową niespodzianką dla „Czytelniczki Roku” był rysunek ze specjalną dedykacją Edwarda Lutczyna – artysty plastyka, znanego z charakterystycznej kreski.
Po zakończeniu Gali czekała na gości słodki poczęstunek.

Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez sieć Księgarni Matras, Hotel Astra w Dąbrowie Górniczej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, oraz sieć kin Helios.
W związku z ogromnym uznaniem i poparciem przedsięwzięcia Biblioteki, „Gala Czytelników” została wpisana na stałe do kalendarza imprez dąbrowskiej Książnicy. W przyszłości rozważane jest także zorganizowanie podobnej imprezy adresowanej do najmłodszych czytelników.