Joomla Extensions powered by Joobi
05 październik 2017

Będę to fotografował w kolorach

Przez cały październik w Galerii Klubowej oraz w holu Biblioteki Głównej można podziwiać ekspozycję "Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa" udostępnioną z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Stanisław Wilhelm Lilpop pochodził ze znanej warszawskiej rodziny przemysłowców. Był założycielem miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojcem Anny Iwaszkiewiczowej i fundatorem domu w Stawisku. Był także prawdopodobnie pierwszym polskim fotografem wykonującym kolorowe zdjęcia w technice autochromu. Z całą pewnością jako pierwszy w Polsce (w 1908 roku) wprowadził kolor do fotografii stereoskopowej.

Na wystawie, zorganizowanej z okazji 150. lecia jego urodzin,  można obejrzeć około 180 fotografii z lat 1908-1930, z czego część w technice 3D. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy, polowań oraz podróży (w tym ze słynnej wyprawy Lilpopa do Afryki). Uzupełnieniem prezentowanego wyboru prac będzie część poświęcona historii fotografii stereoskopowej.
W albumie dołączonym do wystawy można obejrzeć niezwykłe zdjęcia sprzed 100 lat (w tym fotografie trówymiarowe).
Album jest dostępny do wglądu w naszym punkcie ksero.
Osoby, które chciałyby nabyć ową publikację prosimy o kontakt z Domem Spotkań z Historią w Warszawie: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. (+48) 22 255 05 00.