Joomla Extensions powered by Joobi
02 marzec 2017

W marcu zapraszamy do zapoznania się z dwiema wystawami historycznymi.

Pierwszą z nich jest: W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945-1956).

Celem, który postawili przed sobą autorzy wystawy, było ukazanie różnorodnych form oddziaływania na społeczeństwo regionu w celu zaszczepienia i ugruntowania powszechnego przekonania o roli i znaczeniu sowieckiego dyktatora. Kreacją jego wizerunku zajmowała się przede wszystkim zhierarchizowana partia, korzystająca z pomocy organizacji społecznych, administracji i środków masowego przekazu. Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej. W następnych latach wkraczały one w kolejne sfery życia mieszkańców, by osiągnąć swe apogeum po śmierci tyrana w marcu 1953 r., kiedy podjęto decyzję o bezprecedensowej zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

Autorami ekspozycji są: dr Adam Dziuba i dr Bogusław Tracz (OBEP IPN Katowice) oraz Justyna Pawlas (Muzeum Historii Katowic), we współpracy z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach.

Wystawa będzie dostępna do końca marca.

1 57179