Joomla Extensions powered by Joobi
13 maj 2015

Na temat historii i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja powstało wiele opracowań i artykułów. Jej współczesne dzialania są również źródłem licznych prac naukowych, głównie studentów.

„100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej".

Oprac. Arkadiusz Rybak. Dąbrowa Górnicza 2005.

Publikacja została sfinansowana z budżetu Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Współwydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Monografia jest próbą usystematyzowania wiedzy na temat dziejów dąbrowskiej książnicy. Historia biblioteki ukazana została na tle historii miasta Dąbrowa Górnicza, którego jubileusz 90-lecia również przypada na 2006r. Ukazuje jak nierozerwalne są związki historii kraju i regionu, nawet przemysłu z dziejami instytucji kultury i losami ludzi, którzy pracowali na obecny dorobek Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Publikacja szeroko omawiaja również współczesność biblioteki: jej księgozbiór, podejmowane działania kulturalno-oświatowe, strukturę.

Atutem książki jest jej szata graficzna oraz bogaty materiał ilustracyjny.

Opracowanie zostało poprzedzone słowem wstępnym prof.zw.dr hab. Jana Malickiego, Dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w którym czytamy:

„(...) Z radością więc, i z przyjemnością, czytam i poznają dzieje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Instytucji ważnej, oryginalnej i pełnej nietuzinkowych poczynań. Bo konwencja, powtarzalność - zabija; oryginalność, odwaga twórcza - wzbogaca. Nadaje ludzkim działaniom sens głębszy, dostojniejszy, godniejszy. A jeśli do tego dołączymy niezwykłą aktywność pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy, dla których książka jest czymś więcej niż sygnaturą ustawioną na półkach; bibliotekarzy zwalczających „sen złoty" książnicy, jakiej nie ma, bo bez czytelników, wówczas szacunek i szczere uznanie dla jej dokona? staje się kategorią nadrzędną.(...)"

„Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. 1906-2001. Zarys dziejów."

Oprac. Włodzimierz Starościak. Dąbrowa Górnicza 2001.

Książka przedstawia historę dąbrowskiej książnicy na tle historii Dąbrowy Górniczej. Przypomina również sylwetki dąbrowskich działaczy kultury, którzy nawet w najtrudniejszych okresach historycznych podejmowali działania na rzecz krzewienia wśród dąbrowian kultury czytelnictwa. Autor prezentuje również informacje na temat współczesnego funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej oraz sylwetki osób w tworzących tę instytucję w 2001r.

„90 lat w służbie oświaty i kultury"

Red. Krystyna Kozdroń, Dorota Szatan. Dąbrowa Górnicza 1996.

Publikacja powstała z okazji wizyty Komisji Oświaty i Kultury w Kawiarni Literackiej działającej przy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

Prócz zagadnień dotyczących historii instytucji oraz materiałów ilustrujących ją, publikacja zawiera zestawienia liczbowe odnoszące się do księgozbioru, czytelników oraz działalności kulturalno-oświatowej na przestrzeni dziewiędziesięciu lat.

Wydawnictwo omawia również bieżącą działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w roku 1996.

„55 lat w służbie oświaty. 1906-1961."

Borys Malicki. Dąbrowa Górnicza 1963.

Pozycja jest pierwszą monografią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, która powstała po II wojnie. Autorem jest dziennikarz, który na podstawie materiałów archiwalnych oraz wypowiedzi osób związanych z biblioteką i życiem kulturalnym w Zagłębiu przygotował bogaty w dane historyczne i zestawienia liczbowe oraz fotografie materiał na temat funkcjonowania instytucji przed i po wojnie.

Książka stala się przyczynkiem do powstania w późniejszych latach kolejnych opracowan historii działalności MBP.

O jubileuszach Miejskiej Biblioteki Publicznej w prasie

100 lat

"Setne urodziny biblioteki" Dziennik Zachodni 2006 nr 110 dodatek Dąbrowa Górnicza str. 5(12.V.2006)

"100 lat dąbrowskiej biblioteki"   Wiadomości Zagłebia 2006 nr 11 s. 7 (14-20.III.2006)