Joomla Extensions powered by Joobi
13 maj 2015
Biblioteka Główna
Od 01.01.2007 r. Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej  udostępnia swoje zbiory czytelnikom w nowym obiekcie, zlokalizowanym w centrum Dąbrowy Górniczej przy ul. Kościuszki 25.
Obiekt, w swej zasadniczej części, jest klimatyzowany i pozbawiony barier architektonicznych (zespół wind i podjazdów umożliwia dostęp do zasobów bibliotecznych osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się).

W nowym obiekcie uruchomiono agendy i działy Biblioteki Głównej:
  • Wypożyczalnię Centralną z wolnym dostępem do zbiorów książkowych, katalogami tradycyjnymi (kartkowymi) i komputerowymi w systemie MAK,
  • Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży z wolnym dostępem do książek i czasopism, z wydzielonym aneksem dla dzieci do lat 6 - „Bajeczną polaną",
  • Czytelnię ze zbiorami książkowymi i licznymi tytułami prasy codziennej i czasopism oraz 2 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu,
  • Dział Informacyjno-Bibliograficzny udostępniający materiały z zakresu bibliografii i informacji naukowej w formie tradycyjnej i elektronicznej,
  • Dział Zbiorów Specjalnych ze zbiorami pozaksiążkowymi, takimi jak: książka mówiona, materiały audiowizualne i dokumenty elektroniczne,
  • Dział Książki Dawnej gromadzący książkę wydaną do 1956 r., w tym m.in. starodruki
  • Czytelnię Multimedialną wyposażoną w 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu,
  • Centrum Informacji Biznesowej i Technicznej oferujące bezpłatny dostęp do informacji, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki biznesowej, prawnej i technicznej,
  • Centrum Informacji Europejskiej oferujące informacje (w języku polskim i obcym) dotyczące Unii Europejskiej, krajów Europy i świata, zarówno w formie książkowej, jak i prasę oraz multimedia,
  • Centrum Edukacji Regionalnej proponujące kompleksową informację o regionie ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Dąbrowskiego.

Historia
Od 1958 r. Biblioteka Główna udostępniała swoje zbiory w budynku Pałacu Kultury Zagłębia. Przeniesiono ją tam ze starego lokalu mieszczącego się przy zbiegu ówczesnych ulic 3 Maja i Krótkiej (obecnie J. Jadena-Bandrowskiego). Na I piętrze PKZ usytuowano Czytelnię z Działem Opracowania oraz Wypożyczalnię dla Dorosłych. Dyrekcja z Administracją i Księgowością  oraz Wypożyczalnią dla Dzieci zajmowała pomieszczenie na parterze.

Z biegiem czasu  bibliotece przyznano dodatkowe pomieszczenia na I piętrze, w których mieściły się Wypożyczalnia Literatury Społeczno-Politycznej, Dział Opracowania, Wypożyczalnia dla Dzieci, Wypożyczalnia Naukowa.
W 1983 r.  utworzono Dział Regionaliów i Dział Informacyjny (obecnie Dział Informacyjno-Bibliograficzny).

W 2001 r. zamknięto Wypożyczalnię Naukową włączając jej księgozbiór do Wypożyczalni Centralnej, a pomieszczenia te wykorzystano na magazyn książek. Dzięki temu manewrowi czytelnicy zyskali wolny dostęp do całości księgozbioru naukowego Biblioteki Głównej MBP.

Ze względu na trudności lokalowe, z którymi Biblioteka Główna borykała się od wielu lat do 2007 r. funkcjonowała w dwóch odległych od siebie miejscach. Główne jej działy, tj. Wypożyczalnia Centralna, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa, Dział Informacyjno-Bibliograficzny, Dział Regionaliów zlokalizowane były w Pałacu Kultury Zagłębia, natomiast Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Książki Obcojęzycznej i Dział Książki Dawnej miały swoją siedzibę przy ul. Reymonta 14.