Wakacyjne godziny otwarcia

Oferta Biblioteki Głównej MBP (al. Kościuszki 25) w Dąbrowie Górniczej
dla przedszkoli, na rok szkolny 2016/2017

Zajęcia literackie:

• Gdzie mieszka bajeczka? – głośne czytanie bajek, gry i zabawy
  • Tuwimowo – czyli spotkanie z wierszami Tuwima – zagadki, czytanie wierszy
  • Papierowy Teatr Kamishibai – w trakcie tych zajęć, dzieci będą uczestniczyć w jednym z trzech przedstawieniu (do wyboru): „Szukając Marudka”, „Groszki”, „Kotka Milusia”.
  • Między wierszami – poznajemy wiersze mniej znane, ale nadal lubiane

Zajęcia regionalne:

• Śladami baśni i legend zagłębiowskich – dzieci poznają legendy
  • Moje miasto DG
  • Tradycje świąteczne w Zagłębiu – zajęcia dotyczące obrzędów świątecznych w regionie (Wielkanoc, Boże Narodzenie)

Edukacja ogólnorozwojowa

• Akademia dobrych manier – zajęcia z etykiety dla dzieci
  • Pasowanie na czytelnika
  • Zasady ruchu drogowego – poznajemy podstawowe zasady jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym
  • Jestem bezpieczny w domu, na ulicy, na placu zabaw – zajęcia podczas których dzieci poznają zasady bezpieczeństwa 4-6 lat
  • Wesołe podróże z kalendarzem – zajęcia literacko – plastyczne, w oparciu o kalendarz świąt nietypowych m.in. Urodziny Kubusia Puchatka, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Dzień Wody, Dzień Ziemi, Święto dyni
  • Eko zabawki – zajęcia plastyczne wykorzystujące rolki od papieru, kubeczki plastikowe, pojemniki tekturowe po jajkach, stare gazety itp.
  • Wędrówki pędzla i ołówka – zajęcia plastyczne woarciu o książkę o tym samym tytule
  • Instrukcja obsługi emocji – jak rozpoznać dobre i złe emocje

Szkoły podstawowe
Oferta Biblioteki Głównej MBP (al. Kościuszki 25) w Dąbrowie Górniczej,
dla szkół podstawowych, na rok szkolny 2016/2017

• Historia pisma – lekcja biblioteczna
  • Ortografia na wesoło – zajęcia dla klas I –VI
  • Zabawy z alfabetem – prezentacja multimedialna, łamańce językowe związane z alfabetem, gry i zabawy (zajęcia dla klas I – III szkoły podstawowej)
  • Papierowy Teatr Kamishibai – do wyboru przedstawieniu: „Szukając Marudka”, „Groszki”, „Kotka Milusia”.
  • Na wszystko jest przysłowie
  • Zabawa w Akademii Pana Kleksa
  • Między wierszami – poznajemy wiersze mniej znane, ale nadal lubiane

• Zapomniane miejsca w Dąbrowie
  • Atrakcje turystyczne w Zagłębiu
  • Śladami baśni i legend zagłębiowskich
  • Przeżyj ze mną jeden dzień – podróż po zabytkach i historii Dąbrowy Górniczej z kolegą z przeszłości (prezentacja multimedialna, stare fotografie Dąbrowy Górniczej itp.)
  • Przyroda Dąbrowy Górniczej
  • Tradycje świąteczne w Zagłębiu (Boże Narodzenie, Wielkanoc)– zajęcia dotyczące obrzędów świątecznych w regionie
  • ABC regionów Polski (+ legendy)

Edukacja ogólnorozwojowa:

• Eko-zabawki – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem rolek od papieru, kubeczków plastikowych, pojemników tekturowych po jajkach, stare gazety itp.
  • Poznajemy swoje prawa - zajęcia o prawach dziecka (dla kl. 1-3)
  • Bezpieczny Internet
  • Pasowanie na czytelnika
  • Bajkoterapia – zajęcia dla max.15 osób, po wcześniejszym ustaleniu tematu zajęć (dla dzieci od lat 5 do 10)
  • Wyloguj się do życia – zajęcia nt. negatywnego wpływu Internetu na życie ludzkie
  • Zabawy z masą – poznanie różnych technik prac z masą solną, piaskową (kl.1-3)
  • Unia Europejska i kultura różnych narodów:
  • Wesołe podróże z kalendarzem – zajęcia literacko – plastyczne w oparciu o kalendarz świąt nietypowych m.in. Urodziny Kubusia Puchatka, Światowy Dzień Pluszowego Misia
  • Origami – zajęcia plastyczne.
  • Savoir vivre– zajęcia nt. podstawowych zasad dobrego wychowania
  • Instrukcja obsługi emocji – jak rozpoznać dobre i złe emocje
  • Lapbook – nie mylić z laptopem – zajęcia plastyczne (kl. 2-4)
  • Wędrówki pędzla i ołówka – zajęcia plastyczne w oparciu o książkę o tym samym tytule (kl 1-3)